1. Ziņas
  2. Kā izvēlēties piemērotāko velodraugu

Kā izvēlēties piemērotāko velodraugu

Publicēts: 31.03.2017

Velosipēds ir izcils pārvietošanās līdzeklis ikdienā, kas nodrošina maksimālu mobilitāti un ir gan veselīgs, gan dabai draudzīgs. Tas piedāvā vajadzīgo kustību daudzumu un ir izcils sabiedrotais ceļojot, veidojot un uzturot fizisko formu, kā arī iegūstot adrenalīnu un azartu riteņbraukšanas sacensībās.

Pavasaris ir īstais laiks, kad izvēlēties sev uzticamu, komfortablu un piemērotu velodraugu, ar ko kopā atklāt jaunus ceļus un baudīt piedzīvojumiem bagātu vasaru. Velosipēda piemērotība Tavam izvēlētajam apvidum un braukšanas veidam ir īpaši nozīmīga. Tāpēc, pirms izdari izvēli, rūpīgi apsver to, kādā apvidū galvenokārt pārvietosies, vai Tev svarīgs komforts, neliela ātruma attīstīšana, un to, kādam mērķim velosipēds galvenokārt būs paredzēts.

Velosipēdu klāstā ir daudz un dažādu velosipēdu tipu – no kalnu (MTB) līdz pat tandēma un hibrīdvelosipēdiem, kas aprīkoti arī ar motoru. Taču šoreiz aplūkosim sešus galvenos velosipēda tipus.

ka-izveleties-piemerotako-velodraugu

Tūrisma velosipēdi paredzēti lielu attālumu veikšanai, ceļošanai un gariem pārbraucieniem. Tie piemēroti, lai pārvietotos pa līdzenu virsmu – asfaltu, grants ceļiem un līdzeniem meža ceļiem. Tie visbiežāk pielāgoti tā, lai tos būtu iespējams aprīkot ar bagāžniekiem, dubļusargiem un gaismas lapām. Tāpat kā kalnu velosipēdi, tie aprīkoti ar vairākiem ātrumiem, kas ļaus attīstīt gan lielāku ātrumu, gan vieglāk pārvarēt kalnainus un šķēršļainus apvidus. Tūrisma velosipēdi aprīkoti ar 28 collu ratiem, kas uz līdzena seguma ļauj attīstīt lielāku ātrumu, kā arī ar nedaudz lielāku sēdekli. Braukšanas poza uz šiem velosipēdiem ir ar taisnāku muguru, lai, veicot lielus attālumus, braukšanas laikā nenogurtu mugura, rokas un kakls. Velosipēdi pieejami gan sieviešu, gan vīriešu modeļos. Merida tūrisma velosipēdu piedāvājumu aplūko šeit.

ka-izveleties-piemerotako-velodraugu-6

Kalnu (MTB) velosipēdi ir universāli velosipēdi, jo, nomainot gludākas riepas, tie lieliski ripos arī pa asfaltētu segumu. Taču galvenokārt kalnu velosipēdi piemēroti braukšanai pa mežiem, grants ceļiem un neceļiem. Šim nolūkam tie aprīkoti ar platākām riepām ar izteiktāku protektoru, kas nodrošina labāku saķeri ar virsmu, kā arī amortizējošu priekšējo dakšu, kas nodrošina trieciena absorbēšanu, braucot šķēršļotā apvidū. Tāpat šie velosipēdi aprīkoti ar vairākiem ātrumiem, kas atvieglo gan uzbraukšanu stāvos kalnos un šķēršļu pārvarēšanu, gan lielāka ātruma uzņemšanu taisnos gabalos. Mūsdienās aizvien lielāku popularitāti iemanto kalnu velosipēdi ar 29 collu vai 27.5 collu ratu izmēru, iepriekšējo 26 collu vietā. Lielākie ratu izmēri pieļauj vieglāku un ērtāku šķēršļu pārvarēšanu, kā arī ļauj attīstīt lielāku ātrumu taisnos ceļa gabalos. Sēdēšanas poza uz šiem velosipēdiem ir ar vairāk pret rāmi vērstu muguru, lai iegūtu aerodinamiskāku pozīciju. Tāpat kā tūrisma velosipēdus, arī kalnu velosipēdus iespējams aprīkot ar dubļusargiem un gaismas lukturiem. Kalnu velosipēdi pieejami gan sieviešu, gan vīriešu modeļos. Merida kalnu velosipēdu piedāvājumu aplūko šeit.

ka-izveleties-piemerotako-velodraugu-3

Šosejas velosipēdi piemēroti braukšanai pa asfalta segumu. Tie aprīkoti ar šaurām un gludām riepām, kas ļauj attīstīt lielu ātrumu uz gluda seguma. Šosejas velosipēdi piemēroti lielu attālumu veikšanai, treniņiem un sacensībām. Braukšanas pozīcija uz šiem velosipēdiem ir ar muguru vērstu pret velosipēda rāmi, tas ļauj ieņemt aerodinamiskāku pozu un uzņemt lielāku ātrumu. Šosejas velosipēdi aprīkoti ar vairākiem ātrumiem, kas ļaus pārvarēt stāvus kalnus, kā arī attīstīt lielu ātrumu. Merida šosejas velosipēdu piedāvājumu aplūko šeit.

ka-izveleties-piemerotako-velodraugu-9

Cyclo Cross velosipēdi pēc izskata ir līdzīgi šosejas velosipēdiem, taču tie būtiski atšķiras no šosejas velosipēda, lai arī ārējais izskats sākotnēji mums rāda pretējo. Viena no vizuālajām atšķirībām ir tā, ka cyclo-cross ir nedaudz masīvāks, bet, lai nodrošinātu labāku saķeri bezceļa apstākļos, cyclo-cross velosipēdi ir aprīkoti ar platākām riepām. Ja esat cyclo-cross cienītājs, dubļi ir gandrīz neizbēgama velobraukšanas sastāvdaļa, tāpēc, lai saglabātu ātru velosipēda virzību uz priekšu, cyclo-cross tiek konstruēti ar lielu atstarpi starp riepām un rāmi, kas nodrošinās kustību pat tad, kad dubļi būs pārņēmuši Jūsu velosipēdu. Tas ir skaidri redzams ap dakšām, kā arī sēdekļa un ķēdes konstrukcijām. Būtiski atzīmēt arī to, ka šiem velosipēdiem ir vairāk brīvas vietas starp aizmugurējo riepu, sēdekļa trubu un apakšējo kronšteinu, nekā tas ir šosejas velosipēdiem. Vēl viena svarīga īpatnība ir rāmja ģeometrija. Parasti cyclo-cross velosipēdiem ir platāka garenbāze, kas nodrošina lielāku stabilitāti bezceļa apstākļos un aizkavē dubļu uzkrāšanos. Arī rāmja leņķi ir nedaudz samazināti, kas padara pārvietošanos vieglāku. Tā kā rāmja augšējā caurule ir īsāka nekā šosejas velosipēdiem, braucējam tiek nodrošināta vertikālāka sēdēšanas pozīcija, kas pieļauj lielākas kustību variācijas, lai izvairītos no šķēršļiem un kontrolētu virzības leņķi. Merida cyclo cross velosipēdu piedāvājumu aplūko šeit.

ka-izveleties-piemerotako-velodraugu-10

Fitnesa velosipēdi ir īpaši konstruēti braukšanai pa ceļiem ar gludu un cietu virsmu. Velosipēds ir ātrs, bet tajā pašā laikā saglabā komfortu visa brauciena laikā. Šie velosipēdi noderēs ātriem braucieniem pa pilsētu vai līdz tuvējam ezeram. Šiem velosipēdiem piemīt gandrīz tikpat lielisks paātrinājums kā šosejas velosipēdiem, tikai tie aprīkoti ar lielākām braukšanas ērtībām, nedaudz palielinot velosipēda svaru. Vienlaikus velosipēds nodrošina gan lielāku komfortu, gan labāku pārskatāmību, kas iespējama, pateicoties tā lineārajai stūrei un ģeometrijai, kas pielāgota ikdienas lietošanai. Merida fitnesa velosipēdu piedāvājumu aplūko šeit.

ka-izveleties-piemerotako-velodraugu-5

Pilsētas velosipēdi ir lieliski piemēroti urbānai videi, lai veiktu nelielus attālumus. Tie ir aprīkoti ar visu nepieciešamo, lai pārvietošanās pilsētā būtu komfortabla un eleganta. Galvenā lieta, kas atšķir pilsētas velosipēdu no kalnu velosipēda, ir tā rāmja ģeometrija un sēdēšanas pozīcija uz divriteņa. Pārvietojoties ar šiem velosipēdiem, muguras pozīcija saglabājas taisna, nodrošinot īpašu komfortu. Tie aprīkoti ar 26 vai 28 collu ratiem, gludākām riepām, kas piemērotas braukšanai pilsētvidē, platāku sēdekli ērtākai sēdēšanai, atbalsta kājiņu. Dažai modeļi aprīkoti arī ar dažiem ātrumiem, tieši tik, lai ērti pārvietotos pilsētvidē. Tāpat daži modeļi aprīkoti ar priekšējo rokas bremzi un kājas bremzi, citi divriteņu modeļi aprīkoti gan ar priekšējām, gan aizmugurējām rokas bremzēm. Nereti tie jau aprīkoti vai tos iespējams aprīkot ar dubļusargiem, bagāžnieku un groziņu. Alpina Bike pilsētas velosipēdu piedāvājumu aplūko šeit.

ka-izveleties-piemerotako-velodraugu-4

Bērnu un pusaudžu velosipēdi ir piemēroti pašiem mazākajiem riteņbraucējiem. Šo velosipēdu izmēru ierasts iedalīt pēc to ratu izmēra, nevis rāmja izmēra. Izšķir 12 collu, 16 collu, 20 collu, 24 un 26 collu bērnu un pusaudžu velosipēdus. Mazākie no tiem(12 un 16 collu) aprīkoti ar papildriteņiem.  Velosipēda rāmis un pārējās detaļas šiem divriteņiem pielāgotas proporcionāli ratu izmēram. Tāpat kā jebkura cita velosipēda izvēlei nepieciešams ņemt vērā tā izmēru, arī ar bērnu divriteņiem ir tāpat – bērnam stāvot ar abām kājām uz zemes, starp rāmja augšējo cauruli un ķermeni jābūt apmēram 5 cm brīvai vietai. Merida bērnu un pusaudžu velosipēdu piedāvājumu aplūko šeit.

Pirms velosipēda iegādes ir ļoti svarīgi saprast īsto rāmja izmēru. Jo katra velosipēda ģeometrija pielāgota attiecīgiem izmēriem. No atbilstošākā izmēra piemeklēšanas atkarīgs tas, vai uz šī velosipēda jutīsies komfortabli, nejutīsi nogurumu vai papildu slodzi mugurā, rokās un sprandā. Tāpat pareizā rāmja izmērs būs svarīgs arī velosipēda vadāmībā.

Kad esi izvēlējies sev piemērotāko velosipēda tipu, neaizmirsti veikt arī pārbaudes braucienu. Tā laikā varēsi iepazīt velosipēda uzbūvi un vislabāk saprast, vai tieši šis izmērs būs Tev vispiemērotākais.

Izvēlies sev piemērotāko divriteni un dodies piedzīvojumos!

Citas ziņas
gandra-kapsanas-sportisti-sadarbiba-ar-petzl-izcina-otro-vietu-alpinisma-sacensibas-romanova-kauss

Gandra kāpšanas sportisti sadarbībā ar Petzl izcīna otro vietu alpīnisma sacensībās Romanova kauss

31.03.2017
Aizvadītajā nedēļas nogalē spraigā gaisotnē jau četrpadsmito reizi norisinājās vērienīgākās alpīnisma sacensības Baltijā – “Romanova kauss 2017”, kuras tradicionāli organizē alpīnisma klubs Traverss. Arī šogad organizatori bija pacentušies – distances...

Lasīt tālāk

pakapies-augstak-un-ieraugi-pavasari

Pakāpies augstāk un ieraugi pavasari

29.03.2017
Ar pirmajiem siltās saules stariem un skanīgām putnu dziesmām jaunās krāsās uzziedējis arī Gandra klinšu kāpšanas tornis. Arī šogad, agrāk kā citus gadus, Gandra klinšu kāpšanas tornis uzplaucis jaunajai sezonai. Klinšu kāpšanas tornis šogad sagatavojis...

Lasīt tālāk

no-18-lidz-20-maijam-dosimies-piedzivot-stokholmu-velokruiza-ar-tallink

No 18. līdz 20. maijam dosimies piedzīvot Stokholmu velokruīzā ar Tallink

19.04.2017
Pavasarī, kad modusies visa daba, jau trešo gadu pēc kārtas Tallink kopā ar aktīvās atpūtas uzņēmumu Gandrs aicina ikvienu riteņbraukšanas mīļotājus īpašā velokruīzā, lai iepazītu Zviedrijas galvaspilsētu Stokholmu. Velokruīzā ikvienu tā apmeklētāju...

Lasīt tālāk