Kā čiekuram par koku kļūt? Lielu un varenu! Kas vējā stipri turas, kam saknes dziļi zemē ievija, kas ziemā zem baltas sniega segas apsedzas un nejūt smaguma, kas saules staros zaļo, kas ikkatrai dzīvai radībai rod patvērumu. Kā cilvēkam par cilvēku kļūt? Iesim mežos, klausīsimies guldzošos upju ūdeņos, jutīsim vēju pieskārienus un dabas elpu sevī, meklēsim to, kā čiekuram par koku kļūt, kā cilvēkam par cilvēku kļūt.
Vislabākās atbildes mums atklāj daba. Tāpēc februārī dosimies pārgājienā Vidzemes pusē. Maršrutu sāksim Plāņu pagastā, lai pa mežiem un takām nonāktu Vijciema čiekurkaltē. Ceļa laikā aplūkosim arī sarkanā smilšakmens atsegumu Kankarīšu iezi – tas atrodas vietā, kur Vijas upe ietek Gaujā, un Bitarīnkalnu, kas ir akmeņu kalendārais kalns. Tur senlatvieši, ir noteikuši saulgriežu tuvošanos un izpildījuši dažādus svētku rituālus. Senās svētvietas glabā augstu enerģētisko un informatīvo līmeni – tās pievelk, jo tajās var sakārtot domas, iegūt emocionālo līdzsvaru un atrisināt problēmas, jo tur saasinās intuīcija. Bitarīnkalnā ir vairāki lieli akmeņi un ziedojuma vieta. Saglabājušies akmeņi ir senatnes liecinieki, jo akmeņi ir vissenākie dabas objekti un sevī glabā lielu spēku. Bitarīnkalna akmeņi pamazām parādās virszemē. Tāpat aplūkosim Celīškalnu, bet pārgājienu noslēgsim Vijciema čiekurkaltē, kurā mums būs iespēja uzzināt to, kā tad čiekurs un tā sēklas top par mūsu dižajiem kokiem.
19. gadsimta beigās Ziemeļvidzemi skāra plaši meža ugunsgrēki, tādēļ Vijciemā tika uzcelta čiekurkalte – vieta, kur no čiekuriem tiek iegūtas sēklas jaunu mežu sēšanai. LVM Vijciema čiekurkalte ir viena no vecākajām Latvijā – tā bez pārtraukuma darbojusies no 1895. gada līdz pat pagājušā gadsimta 70. gadiem, savu darbu atsākot 1992. gadā.
Apmeklējot LVM Vijciema čiekurkalti, iespējams paša acīm pārliecināties, ka arī šodien sēklas jaunu mežu audzēm tiek iegūtas, izmantojot tās pašas – vairāk nekā 100 gadu vecās, oriģinālās iekārtas.
Maršruts un karte
Daži no pārgājiena pieturas punktiem: Skatīt šeit!
Maršruta garums: ~19 km
Pārgājiena ilgums: ~ 7 stundas (iekļaujot pauzes un pusdienas)
Pārgājiena datumi: pārgājiens pa šo maršrutu tiks organizēts 18. februārī
Sarežģītības pakāpe: vidēji viegls. Maršruta segums: 60% meža ceļi/takas; 40% mežs.
Maršruts ir lineārs – sāksim netālu no Strenčiem un beigsim Vijciema Čiekurkaltē.
Transports
Plkst. 10:00 Gandra organizēts transports no Gandra veikala Valmierā, Rīgas ielā 27 uz pārgājiena starta punktu un plkst. 17:00 no pārgājiena galapunkta atpakaļ uz Valmieru (laiks ceļā aptuveni 40min).
Ēšana
Pārgājiena noslēguma vietā ugunskurā uz iesmiņiem cepsim desiņas un dārzeņus, piekodīsim maizītes. Katram pašam jāparūpējas par vēlajām brokastīm, pusdienām un enerģijas našķiem, uzkodām, kā arī dzeramo ūdeni/tēju termosā.
Nepieciešamais un ieteicamais
Mitrumizturīgi apavi, laika apstākļiem atbilstošs apģērbs, dzeramais ūdens. Ieteicams maiņas apģērbs un apavi. Sekojiet laika prognozei!
Ieteicamais
Ūdensdrošs pārvalks mugursomai, svilpīte, šokolādes batoniņi un rieksti enerģijai. Visu vēlams sapakot nelielā mugursomā.
Dalības maksa: 15.00 EUR / pers.
Cenā iekļautas transporta izmaksas, visas izejvielas vēlajām pusdienām, pārgājiena vadītāja pakalpojumi, Čiekurkaltes ekskursija un profesionālas konsultācijas par āra dzīves tehnikām un aktīvo atpūtu.
Pārgājienu vadīs
Pieredzes bagāts āra dzīves speciālists Toms Treimanis.
Pieteikšanās
Maksimālais dalībnieku skaits ir ierobežots. Lūgums pieteikties pārgājienam savlaicīgi, izmantojot pieteikšanās veidu lapas augšpusē. Neskaidrību gadījumā rakstiet, zvaniet uz zemāk redzamajiem kontaktiem.
Kontaktinformācija
- [email protected]
- +371 26 411 079