Padomi, kā pasargāt savu velosipēdu un kā to atgūt zādzības gadījumā
Ik pārdienas publiskajā telpā iespējams sastapt ziņojumus par nozagtu velosipēdu meklējumiem - līdz ar velosipēdistu skaita strauju pieaugumu, arvien aktuālāka kļūst velo zādzību problēma. Katram riteņbraucējam būtu lietderīgi zināt – ne tikai kā nosargāt savu velosipēdu, bet arī – kā rīkoties, ja šī nepatīkamā situācija ir radusies, un velosipēds ir nozagts.
Padomi, kā pasargāt savu velosipēdu
Velosipēda iegādes brīdī
Velosipēda iegādes brīdī pārliecinieties, ka velosipēda pārdevējs kopā ar velosipēdu izsniedz jums velo pasi, uz kuras ir norādīts velosipēda rāmja numurs. Tieši rāmja numurs ir katra velosipēda individuāla atpazīšanas zīme - šis numurs katram velosipēdam ir unikāls.
Gandra klientu apkalpošanas speciālists Artūrs Kļaviņš skaidro: „katram velosipēdam, kas tiek pārdots Gandrā, tiek izrakstīta velo pase ar konkrētu numuru. Visas velo pases tiek reģistrētas un arhivētas, kas nozīmē to, ka, ja arī ir nozagts pirms 5 gadiem iegādāts velosipēds, pēc velosipēda rāmja numura ir iespējams noskaidrot pircēja vārdu un uzvārdu – informācija, kas lieti var noderēt policijai, lai palīdzētu noskaidrot atrastā velosipēda īpašnieku, kā arī klientam – ja gadījies nozaudēt savu velo pases kopiju un ir jāpierāda, ka šis ir viņa velosipēds policijai”.
Pēc velosipēda iegādes
Būtisks solis, kas jāveic uzreiz pēc velosipēda iegādes – transporta līdzeklis ir jāreģistrē Ceļu satiksmes un drošības direkcijā. To var ērti veikt elektroniskā veidā CSDD mājas lapā www.csdd.lv sadaļā e-pakalpojumi, samaksājot 0.91 Eur, vai jebkurā CSDD nodaļā (pakalpojuma maksa ir 2.23 Eur). Velosipēda reģistrāciju veic, pamatojoties uz velosipēda īpašnieka vai viņa pārstāvja iesniegumu, kurā jānorāda:
- īpašnieka vārds, uzvārds un personas kods, bet juridiskām personām - nosaukums un reģistrācijas numurs;
- velosipēda marka, modelis un rāmja numurs. Velosipēdu bez rāmja numura CSDD nereģistrē.
Lai palielinātu velosipēdu īpašnieku aizsardzību pret velosipēdu zādzību, velosipēda īpašniekam ir iespēja saņemt īpašu CSDD velosipēda reģistrācijas uzlīmi, kas norādīs uz to, ka šis velosipēds ir reģistrēts, tādējādi samazinot garnadžu vēlmi ķerties klāt šim velo.
Lietojot velosipēdu ikdienā
Kā pasargāt velosipēdu, lietojot to ikdienā, stāsta pieredzējis velo sportists un cilvēks, kurš izmanto velosipēdu ikdienā, Krišjānis Jansons-Ratiniks:
- Nekad neatstājiet velosipēdu nepieslēgtu.
- Izvēlieties kvalitatīvu saslēdzēju.
Ja plānojat atstāt savu velosipēdu bez uzraudzības, pat ja tas notiek tikai uz brīdi, divritenis noteikti ir jāpieslēdz. Būtiski ir pieslēgt ne tikai velosipēda ratu, bet arī tā rāmi. Izvēloties saslēdzēju, pievērsiet uzmanību tā kvalitātei, jo velosipēda zagļi izmanto dārgas un kvalitatīvas knaibles to atvienošanai. Pieņemts uzskatīt, ka slēdzene ir jāizvēlas 10% vērtībā no velosipēda cenas.
Lētākie troses tipa saslēdzēji ir paredzēti, lai saslēgtu velosipēdu brīžos, kad esat to tuvumā, redzamības zonā, tie pasargās velosipēdu no gadījuma zagļiem.
Rūdīta metāla sakausējuma saslēdzēji, kādi visbiežāk ir U-veida saslēdzēji, nodrošinās ilgstošāku aizsardzību pret zagļiem. Tomēr ir jārēķinās, ka jebkuru saslēdzēju ir iespējams pārkniebt vai pārzāģēt, tādēļ velosipēdu atstājiet pēc iespējas īsāku laika sprīdi un izvēlieties drošas velo novietnes. Ja iespējams, tad pieslēdziet velosipēdu sabiedriski aktīvā vietā ar videonovērošanu, zagļi izvairīsies no nevajadzīgas uzmanības.
Nenovietojiet velosipēdu piemājas šķūnītī, uz vaļēja balkona, kāpņutelpā vai pagrabā. Drošākā vieta tam būs slēgta auto garāža vai dzīvoklis.
Soļi – kā rīkoties, ja velosipēds ir nozagts
Komentē Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Diāna Tarvida: „Ja notikusi velosipēda zādzība, par to nekavējoties ir jāziņo policijai. Ja cietušajam šķiet, ka velosipēda zaglis ir kaut kur netālu, tad būtu jāzvana policijai jau no notikumu vietas uz tālruni 110. (Sīkāka informācija aplūkojama Valsts policijas mājaslapā.)
Galvenie jautājumi, uz kuriem jāatbild, aprakstot velosipēda zādzību, ir šādi: Kas ir noticis? Kur tas ir noticis? Kas zvana? Kā arī ir jāziņo par velosipēda reģistrācijas numuru, izskatu, ražotāja firmu un par īpašām pazīmēm.”
Diāna arī uzsver, ka vislabāk velosipēda zādzības gadījumā ir doties uz tuvāko policijas iecirkni un rakstīt iesniegumu, sniedzot pēc iespējas detalizētāku informāciju, kas ietver atbildes arī uz iepriekš minētajiem jautājumiem.
Noslēdzot vēlreiz vēlamies uzsvērt- izvēlieties kvalitatīvu pakalpojumu sniedzēju velosipēda iegādei, reģistrējiet savu velosipēdu CSDD un rūpējieties par savu divrataino biedru, neatstājot to bez uzraudzības ikdienā!